سرعت AMD در توسعه‌ی کسب‌و‌کارش طی چند سال گذشته ستودنی است. ظاهرا همین دیروز بود که این غول نیمه‌هادی دنیای کامپیوتر، پردازنده‌های رایزن را معرفی و به بازار عرضه کرد. اما AMD برنامه‌ای برای استراحت ندارد و در کنفرانس خود در CES 2018 خبر از عرضه‌ی نسل جدید پردازنده‌های رایزن داد. 

نسل دوم رایزن، از معماری جدید Zen بهره نخواهد برد. با این‌ حال این پردازنده‌ها بر پایه‌ی لیتوگرافی ۱۲ نانومتری و نمونه‌ی بهبودیافته‌ی معماری نسل اول Zen‌ تولید خواهند شد. البته AMD اعلام کرد که فناوری پرسیژن بوست ۲ (Precision Boost) در رایزن ۲ به‌ کار گرفته خواهد شد که مدیریت بهتری برای تقسیم وظایف در کنار مصرف کمتر انرژی به همراه خواهد داشت. اما خبر خوب برای کاربران این است که نسل دوم رایزن که با چیپ X470 عرضه خواهد شد، از سوکت فعلی AM4 استفاده می‌کند. این موضوع بدان معنی است که کاربران فعلی رایزن قادر به به‌روزرسانی پردازنده‌‌ بدون نیاز به تعویض مادربورد خواهند بود. رایزن ۲ برای عرضه‌ در آوریل ۲۰۱۸ (فروردین ۹۷) برنامه‌ریزی شده است.

در کنار معرفی نسل جدید پردازنده‌های دسکتاپ، AMD با رونمایی از پردازنده‌های جدید رایزن مجهز به واحد گرافیکی، خانواده‌ی محصولات دسکتاپ خود را افزایش داد. پیش‌تر جای خالی APU-های AMD برای کاربران دسکتاپ که نیازی به پردازنده‌ی گرافیکی مجزا نداشتند، بسیار حس می‌شد. دو پردازنده‌ی جدید رایزن 5 2400G و رایزن 3 2200G برای محصولات میان‌رده با قیمت اقتصادی توسعه یافته‌اند.

پردازندهRyzen 5 2400GRyzen 3 2200G
سرعت پایه/ سرعت بوست ۳.۹/۳.۶ گیگاهرتز ۳.۷/۳.۵ گیگاهرتز
هسته/ ترد پردازشی ۸/۴ ۴/۴
واحد پردازش گرافیکی ۱۱ ۸
قیمت ۱۷۰ دلار ۱۰۰ دلار

درحالی‌که ۸ و ۱۱ واحد پردازشی در مقابل ۵۶ و ۶۴ واحد موجود در وگا ۵۶ و وگا ۶۴ بسیار اندک به‌ نظر می‌رسند؛ اما قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه این دسته از پردازنده‌ها، توان آن‌ها را به‌خوبی توجیه می‌کند. البته این موضوع به معنای ناتوانی آن‌ها نیست. به گفته‌ی مدیران AMD، رایزن 2400G عملکردی مشابه پردازنده‌ی گرافیکی GT 1030 انویدیا خواهد داشت. AMD واحد‌های گرافیکی یکپارچه‌ی خود را قدرتمند‌ترین نمونه‌ی موجود در جهان معرفی کرده است. البته با ضعف مشهود اینتل در این زمینه، پیش‌بینی می‌شد که این بخش از پردازنده‌های AMD با هر عملکردی در نوع خود بهترین باشند.