روش تشخیص کالای اصلی (اورجینال) از کالای غیر اصلی ( OEM ) برندHP

شرکت اچ پی یکی از قویترین عرضه کنندگان قطعات الکترونیکی و IT می باشد این شرکت درواقع بیشتر از آن که تولید کننده یک محصول باشد سفارش دهنده آن محصول به شرکت های تولید کننده میباشد که در واقع اصطلاح OEM که به عنوان کالای غیر اصلی میباشد اشتباه استفاده می شود . به عبارتی OEM به معنای Original equipment manufacturer میباشد .

اصطلاح هایی مانند Core Original یا جنس اصلی بدون لیبل همه همان کالای غیر اصلی اچ پی میباشند که معمولا از برند های دیگر و به نام محصول اچ پی به فروش میرسانند .

یکی از روش هایی که اکثر فروشندگان توصیه میکنند برای تشخیص کالا های اصلی چک کردن سریال قطعه در سایت اچ پی می باشد که این روش فقط جهت نشان دادن مدت زمان گارانتی آن محصول می باشد و دلیلی بر اصل بودن آن کالا نخواهد بود زیرا تمام اجناس غیر اصلی سریال های مشابه ( کپی شده از سریال اصلی ) با کالاهای اصلی را دارند در ضمن کالاهای که بصورت بسته بندی از شرکت اچ پی تهیه شده باشد قابل مشاهده در HP WARRANTY CHECK میباشند و کالاهایی که بصورت جمعی ( BUNDLE) تهیه شده باشد سریال آنها در سایت منظور نشده است بطور مثال اگر دستگاه ذخیره سازی مدل HP MSA2040 پارت نامبر K2R79A که شامل یک عدد شاسی به همراه دو عدد کنترلر و دو عدد پاور میباشد را بخواهیم در سایت چک کنیم تنها سریال روی جعبه مخصوص شاسی شناسایی خواهد شد .

به عبارتی تنها راه شناسایی کالاهای اصلی اچ پی فقط از روی برچسب ( Lable ) آن شرکت میباشد اولین راه برای تشخیص سالم بودن برچسب است که هیچ گونه پارگی نداشته باشد درضمن به یک نواختگی چسبیدن برچسب هم می بایست دقت کرد.

 

مرحله بعد چاپ روی آن است که درصورتی که غیر اصلی باشد با خراشیدن ناخن یا هر شی نوک تیز رنگ آن رفته و پاک می شود درصورتی که برچسب های اصلی لمینیت شده هستند . در سری سرور های G9 متاسفانه این امکان برداشته شده و متاسفانه در بعضی از موارد دیده شده که رنگ سریال های چاپ شده در مواردی که ساییدگی داشته باشد رفته است

 

شرکت اچ پی از سال 2002 اقدام به تولید لیبیل کرده که بسته به نوع سال آن روش ها به شرح زیر میباشند :

 

 

سال تولید توضیحات
 سال 2006 تا 2008
  •  تغییر رنگ قسمت  بنفش به رنگ سبز زیر نور طبیعی
 
 سال 2008 تا 2011
  •    شماره ID منحصر به فرد درگوشه بالا سمت راست
  • تغییر رنگ قسمت بنفش به رنگ سبز زیر نور طبیعی
 
 از سال 2011 تا 2015    
 
  •  نوار امنیتی از نوع هولوگرامی که با تغییر زاویه دید از HP به OK  و بعد به تیک (check ) تغیر پیدا میکند 
 
 
  •  مستطیل بسیار کوچک و در بعضی از لیبل ها اندازه متوسط دارد که معمولا سمت راست برچسب است
که زیر نور ماورا بنفش یا مهتابی رنگ بنفش کمرنگ و زیر نور طبیعی (خورشید) به رنگ سبز تغییر پیدا میکند.
 
 
  •  سه خط نوشته شده OK  با سه اندازه مختلف

OKOKOKOKOKOKOKOOKOKOK

OKOKOKOKOKOKOKOK

OKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOK
 
از سال 2015 تا کنون

 لیبل جدید شرکت hpe

hp new hologram label 2016

 
  • چرخش تیک و اوکی دور لوگو اچ پی با چپ و راست کردن کالا
  • نزدیک و دور شدن تیک و اوکی به لوگو با بالا پائین کردن کالا
  • عدم قرمز شدن گوشه لیبل (در اثر حرارت تغییر رنگ میدهد به معنی برداشتن از کالای دیگر)
     

در واقع بهترین روش چک کردن لیبل همان مستطیل بنفش رنگ  بسیار کوچک است که معمولا سمت راست لیبل تا قبل از سال 2015 است که زیر نور طبیعی خورشید به رنگ سبز تغییر پیدا میکند. به عبارتی اگر در دو حالت نور یا فقط سبز باشد یا فقط بنفش این لیبل تقلبی است .   لیبل های جدید تولید شده توسط شرکت های سود جو توانستند اکثر جزئیات را در لیبل ها لحاظ کنند  بجز همین نکته کوچک .